Ekotextilie a mulčovací textilie

Ekotextilie jsou mulčovací textilie, které zabraňují růstu plevelu. Jsou ekologickou alternativou k běžně používaným agrotextiliím a netkaným textiliím na bázi vláken vyrobených z ropy.

Ekotextilie jsou vyrobeny ze 100% kompostovatelné biomasy. Mají průměrnou životnost 3-5 let, rozkládají se pod vlivem teploty a vlhkosti. Nezanechávají po svém rozkladu žádné nežádoucí chemické zbytky a na konci své životnosti slouží jako biologické hnojivo. Mohou plně nahradit herbicidy a jsou ideální pro ekologické pěstování plodin.

Výrobky jsou na trhu dostupné v několika variantách, obvykle tvoří jutová nebo kokosová síťovina pevnou část a sláma tvoří výplň.

Ekotextilie se jednoduše rozbalí a připevní k podloží kolíky. Kolíky jsou nejčastěji ze dřeva a k zakoupení u prodejce textilie.

Speciálním typem jsou ekotextilie s travním osivem. Jsou zde připevněny semena trav např. jílek vytrvalý. Aplikace je podobná jako u jiných ekotextilií. Rohože se rozvinou a upevní, poté je nutné přivést k semenům zálivku.

 

Ukázky použití ekotextilií