Co jsou textílie, sítě a rohože

 Textilie

Díky svým vlastnostem mají textilie široké možnosti využití. Jejich nejběžnější využití je v užitkové a okrasné zahradě. Nejtenčí, zpravidla bílé textilie s gramáží do 100 g/m2 se využívají jako ochrana rostlin před škůdci a nepříznivým počasím. Na podzim do nich můžeme zabalit citlivé rostliny a tak je vhodně zazimovat. Dále můžeme využít toho, že bílá barva odráží světlo a chránit tak plodící rostliny v parných dnech před ostrým sluncem.

Mulčovací textílie mají již vyšší gramáž, kolem 50g/m2. Patří sem i skupina rozložitelných ekotextilií. Při svém rozkladu poskytují rostlinám živiny. Nejčastěji se využívají mulčovací textilie na okrasných záhonech, aby zabránily prorůstání plevelů.

Tkané černé textilie udržují v zemině rovnovážnou teplotu a vlhkost. Tím, že nepropouští sluneční paprsky, zabraňují růstu plevelů. Textílie s největší gramáží (70 – 100 g/m2) můžeme používat, obdobně jako stavební geotextílie, na separaci různých vrstev nebo na ochranu vrstev při budování chodníků, jezírek a dalších komponent v zahradě.

 Geotextilie

Geotextilie jsou přírodní nebo syntetické materiály. Podle způsobu výroby dělíme geotextilie na tkané, netkané a pletené. Geotextilie mají plošnou hmotnost vyšší než 100 g/m2.

Na rozdíl od textilií jsou geotextilie určeny do zabudování do zeminy.

Nejčastěji se využívají pro jejich příznivé vlastnosti – pevnost v tahu, odolnost proti protržení a propustnost vody, jako separační, ochranná, nebo filtrační vrstva. Používají se jako podkladní vrstva pod jezírko, součást drenáže apod.

 Sítě

Sítě mohou být dvojího druhu – přírodní protierozní sítě nebo polymerní geosítě. Přírodní síť je tkaná a otevřená konstrukce přírodních materiálů (jutové, kokosové vlákno) určena k protierozní ochraně povrchu svahu s dočasnou působností. Umožňují překlenout období od dokončení stavby do zapojení vegetace, zatravnění svahu. Jejich plošná hmotnost se pohybuje od 300 do 900 g/m2. Polymerní geosítě sestávají ze soustav žeber uložených přes sebe, nejčastěji ve dvou nebo třech vrstvách, a pevně spojených. Je maximálně propustná, často je spojována s netkanou geotextilií do geokompozitu a používána ve stavebnictví pro odvod kapalin. Rozdělují se na dvouvrstvé nebo třívrstvé.  Ocelové sítě jsou používány především pro protierozní ochranu skalních stěn

Rohože

Georohož je trojrozměrná konstrukce vyrobená z polymerních vláken a/nebo jiných přírodních a syntetických prvků, spojená mechanicky a/nebo tepelně, chemicky. Jejich hmotnost je vyšší než 300g/m2.

Georohož z umělých materiálů slouží jako trvalá a spolehlivá protierozní ochrana povrchové vrstvy svahů o různých délkách a sklonech a zajišťuje zesílení povrchu během vzrůstu vegetace a výrazně zlepšuje souvislost kořenového systému. Jsou vhodné pro smáčené svahy. Přírodní rohože jsou často zpevněné síťovinou. Poskytuje ochranu svahu, chrání osivo a napomáhá k obnovení vegetace.

 

Výrobek Geotextilie Textilie Síť Rohož
Plošný plný Plošný tenký Plošný otevřený Plošný tlustý
Gramáž >100g/m2 <100g/m2 >300g/m2 >300g/m2
Umístění Do země Na povrch Na povrch Na povrch
Nejpoužívanější výrobky

Geomatex RPES

Geomatex NTB

Geomatex NTI

Geomatex TST

Agrotex N50

Agrotex T90

Agrotex Eko+

 

K400

K700

J500

K-P

K-J

Trinter