Výrobní suroviny geotextilií

Existuje celá řada geotextilií z různých materiálů a s různými funkcemi. V posledních letech se více uplatňují geotextilie z umělých vláken – polypropylenu nebo polyesteru, které zabezpečují trvalý ochranný účinek v podobě instalace do stavební konstrukce. Jinou variantou jsou přírodní sítě nebo rohože, vyráběné z kokosových a jutových vláken.

Přírodní nebo syntetické?

Přírodní geotextilie

Rozložitelné přírodní sítě (kategorie NECM – natural erosioncontrolmats) jsou vyrobené z přírodních vláken (jutové a kokosové vlákna). Tyto výrobky jsou biodegradabilní – po čase se působením klimatických podmínek rozloží. Nejčastěji zastávají protierozní funkci, kdy po své instalaci poskytují podporu růstu zeleně, poté po rozložení, které nastává za 12 až 36 měsíců (v závislosti na druhu sítě), přebere protierozní a protiabrazivní funkci již vzrostlá vegetace.

Účinnost výrobku určuje jeho struktura. Obecně platí, že čím strmější nebo vodou zatíženější svah chceme ochránit, tím vyšší musí mít výrobek plošnou hmotnost popř. větší míru zakrytí plochy svahu. Plošná hmotnost přírodních textilií se pohybuje od 400 do 900 g/m2. Tedy výrobky gramáže 400 – 500 g/m2 je vhodnější použít na svahy do 45°, na strmější svahy využijeme geotextilie o větší plošné hmotnosti.

Rozložitelná ekotextilie ze 100% biomasy Agrotex EKO+

 

Geotextilie z umělých vláken

Hlavní výrobní složkou jsou polypropylen (PP) nebo polyester (PES). Díky výrobní surovině nejsou napadány plísněmi a bakteriemi, dobře snáší alkalické prostředí (jen PP) i kyselé prostředí (PP i PES) a odolávají obvyklým rozpouštědlům. Barvu mají nejčastěji bílou nebo černou, ale vyrábí se i v dalších odstínech nebo jako pestrobarevné.

Při pořízení geotextilií z umělých vláken je třeba zvážit, jakou mají plnit po instalaci funkci, v jakém prostředí a jak budou namáhány. Například tkané textilie Bontec umožňují přenášet tahová napětí a používají se ke zlepšení mechanických vlastností zemin.

Výztužná geotextilie Bontec HS